Přeskočit na hlavní obsah

Bolest v horní části zad a jak ji zmírnit

Bolest v oblasti horní části zad vám může bránit v tom, abyste se věnovali oblíbeným aktivitám. Nedovolte, aby bolest v horní části zad měla nepříznivý dopad na váš život. Určete samotnou příčinu bolesti a zaměřte se na ni, abyste mohli žít svůj život naplno. Níže uvádíme přehled některých z běžných příčin bolesti v horní části zad a také několik možností, jak je odstranit.

Co je příčinou bolesti v horní části zad?

Problémy s klouby nebo ploténkami

Bolest v horní části zad může být zapříčiněna poraněním nebo zhoršujícím se stavem, jako např. výhřezem či frakturou ploténky, případně degenerativním onemocněním meziobratlových plotének. U kloubů, jimiž jsou žebra připojena k páteři, mohlo dojít k iritaci nebo poranění. Lékař vám může pomoci určit, zda příčinou vaší bolesti v horní části zad jsou problémy s klouby či ploténkami.

Podrážděné svaly

V horní části zad se nacházejí skupiny svalů propojujících lopatky, hrudní koš a další části kostry. Tyto svaly jsou u velkého počtu lidí častým zdrojem bolestivosti a při mnoha různých činnostech může snadno dojít k jejich poranění nebo namožení. I když se nevěnujete intenzivnímu posilování, které by mohlo mít vliv na horní část zad, v oblasti ramen se může hromadit napětí, které může být příčinou bolesti. Podráždění svalů v horní části zad může vyvolat i vadné držení těla, jako např. hrbení se nad stolem, spaní na nevhodném lůžku, používání příliš měkkých nebo naopak příliš tvrdých polštářů.

Komu hrozí bolest v horní části zad?

Bolest v horní části zad může postihnout kohokoli, i když poranění horní části zad a ramen je více pravděpodobné u sportovců. Přestože k poranění v oblasti ramen obvykle dochází v ramenním kloubu, intenzivní fyzická nebo sportovní aktivita, jako např. veslování, fotbal, zápas aj., mohou zapříčinit natažení nebo namožení svalových skupin v horní části zad.

Jak lze bolest v horní části zad léčit?

Masáže nebo teplé/studené obklady

Při relativně mírné bolesti v horní části zad vám velkou úlevu může přinést masáž. Můžete také vyzkoušet teplé anebo studené obklady (účinné může být i jejich střídání), abyste zmírnili podráždění nebo otok svalu. Pomoci mohou i volně prodejné léky proti bolesti. Tyto metody samy o sobě ovšem nemusí nutně vyřešit základní problém způsobující bolest v horní části zad.

Fyzioterapie anebo chirurgický zákrok

Pokud trpíte specifickými zdravotními obtížemi, poraněním anebo onemocněním, které způsobují bolest v horní části zad, váš lékař vám může doporučit chirurgický zákrok s následnou fyzioterapií, anebo pouze fyzioterapii. Fyzioterapeut vám může pomoci vyléčit poranění anebo zpomalit zhoršující se stav kloubů či plotének a posílením horní části zad předejít opětovnému poranění.

Odstranění zátěžových faktorů a výměna nevhodného nábytku

Jste-li ve vašem běžném životě vystaveni nadměrnému stresu, ať už v práci nebo doma, měli byste se v maximální míře zaměřit na jeho původce. Posuďte, zda by vám nová pozice ve vašem stávajícím zaměstnání anebo změna zaměstnání nepomohly dosáhnout větší rovnováhy mezi vaším pracovním a soukromým životem, anebo si pokuste vyhradit více času sami pro sebe. U většiny z nás se napětí hromadí v horní části zad – v oblasti šíje a mezi lopatkami. Snížení stresu může nejen uvolnit napětí, ale zároveň vám může přinést fyzickou i duševní úlevu, díky čemuž budete moci zvýšit vaši pracovní produktivitu a více si užívat volný čas.

Bolest v horní části zad může být vyvolána i uspořádáním vašeho stolu, židlí nebo jiným nábytkem ve vaše domově. Máte-li potíže se spánkem anebo se probouzíte s bolestí v horní části zad, pak je nejspíše na vině vaše postel. V posteli strávíte zhruba třetinu svého života, proto byste ve vlastním zájmu měli provést výzkum a investovat do matrace, která poskytne potřebnou oporu vašemu tělu i páteři v přirozené uvolněné poloze a dopřeje vám skutečně hluboký a regenerující spánek.

Lůžko DUX je navrženo tak, aby pomáhalo zmírnit všechny druhy bolestí zad, včetně bolesti v jejich horní části. Pokud trpíte bolestí v horní části zad, možná by stálo za to se podívat na polštáře DUX a inovativní polštář DUX Xleep s pružinami uvnitř. Trvalá opora poskytovaná polštáři a matracemi DUX vám může pomoci dosáhnout tolik potřebného odpočinku, abyste se ráno probouzeli zcela svěží. I když trpíte bolestí v horní části zad v důsledku chronických obtíží, opora poskytovaná lůžkem DUX bez nežádoucího protitlaku může pomoci zmírnit bolest zad a umožnit vám kvalitnější spánek. Lůžka DUX jsou nabízena v  prodejnách po celém světě.

Související výrobky