Přeskočit na hlavní obsah

LIVING ICONS BY DUX

Výstava, jejíž kurátorkou je Pernille Vest

Při příležitosti letošního ročníku designového festivalu 3DaysofDesign v Kodani uspořádala společnost DUX výstavu s názvem Living Icons. Kurátorkou výstavy v Galleri Mikael Andersen byla interiérová stylistka Pernille Vest, která se nechala inspirovat ikonickým nábytkem Bruna Mathssona.

„Výstava Living Icons je poctou klasickým a designově nadčasovým kouskům z dílny Bruna Mathssona, které navrhl pro DUX. Expozice je postavena na souhře exponátů navržených současnými skandinávskými designéry, které z hlediska formy i materiálu soupeří s ikonickým designem Bruna Mattssona a zároveň jej zrcadlí,“ vysvětluje Pernille Vest, interiérová stylistka a kurátorka výstavy.

Architekt a designér Bruno Mathsson se narodil v roce 1907 ve švédském městě Värnamo a byl to právě on, kdo nejvýrazněji ovlivnil moderní švédský design nábytku. V 60. a 70. letech s ním společnost DUX navázala úzkou spolupráci, jejímž výsledkem bylo několik nadčasových designových kousků, včetně křesel a podnožek Ingrid, Jetson, Karin, Karin 73 a Pernilla 69 nebo odkládacího stolku Karin.

Bruno Mathsson byl jedním z předchůdců stylu známého jako švédská moderna. Stejně klasický jako jeho nábytek je i příběh o tom, jak si Bruno Mathsson sedl do závěje, když chtěl u určitého kusu nábytku vytvořit ideální tvar. Při navrhování nábytku vždy vycházel z tvaru těla a mechaniky sezení – interakce mezi nábytkem a lidmi.

Jak sám prohlásil:

„Dokonalé sezení je umění, ač by to tak nemělo být. Výroba sedacího nábytku by namísto toho měla být prováděna s takovým uměním, aby se ze sezení na něm nestalo umění.“


– BRUNO MATHSSON

LIVING ICONS BY DUX
Galerie Mikael Andersen
Bredgade 63
1260 Kodaň


Výstava probíhala v rámci festivalu 3DaysofDesign, 15. – 17. června 2022
Otevírací doba 10.00–17.00

Navštivte web 3daysofdesign