Přeskočit na hlavní obsah

Co doopravdy znamenají vaše sny

Spánek REM vám umožní lépe poznat sami sebe.

Furthermore a DUXIANA přinášejí Life, Awakened – sérii videí a článků propagující hluboký regenerující spánek jako základ aktivního a zdravého životního stylu.

„Kromě dobrého spánku chcete mít i dobré sny,“ říká Rubin Naiman, Ph.D., odborný asistent v oboru klinického lékařství v Centru pro integrativní medicínu na Arizonské univerzitě v Tucsonu. „Lidé, kterým se nezdají dobré sny, jsou psychicky konstipovaní, což může v jejich každodenním životě přispívat k různým stavům, jako jsou deprese nebo úzkost.“

V mnoha ohledech je spánek REM fází, kdy se nám zdá většina snů, a pro mozek je hlavním časem, kdy zpracovává vzpomínky a proniká do psychiky. Snění je úzce spojeno s emočním zdravím, přestože spojitosti mezi nimi stále plně nerozumíme.

Se správnými strategiemi můžete sny využít ke zlepšení vašeho výkonu, k řešení vašich problémů a k mnoha dalším věcem. Prozradíme vám jak:

Pomohou vám lépe pracovat s vašimi pocity. 

Spánek REM považujte za terapeutické sezení, které je zdarma. „Zážitky, které nezpracujeme v bdělém stavu, zpracováváme během spánku REM,“ vysvětluje dr. Naiman a dodává, že dvě třetiny nočních snů obsahují negativní emoce, jako jsou strach nebo úzkost. To je zdravé: Znamená to, že zpracováváte emoce nebo události, které jste během dne mohli ignorovat.

Snění představuje nevědomý způsob, jak můžeme některým věcem přijít v našem mozku na kloub. I naše schopnost si zapamatovat sny je spojována s lepším duševním zdravím.

Jak toho využít:

Chcete-li si zapamatovat více snů, kupte si deník a uložte si ho vedle postele. Po probuzení si zkuste vzpomenout na váš poslední sen. Jakmile budete mít pocit, že si alespoň na část vzpomínáte, vše si ihned zapište. Do týdne až deseti dnů byste měli být schopni si své sny zapamatovat častěji.

Můžete se také poradit s lékařem o tom, zda byste neměli užívat vitamín B6. Nová studie z australské Univerzity v Adelaide odhalila, že lidé si dokázali lépe vzpomenout na svůj sen, pokud před spaním užili 240 miligramů vitamínu B6.

Dovolují vám přemýšlet nekonvenčně.

Jak toho využít: 

Lidé často během spánku zažívají okamžiky osvícení. „Sny se vymykají jakékoli logice a dovolují nám přemýšlet nekonvenčně namísto toho, abychom se vydávali stále tou stejnou cestou,“ říká Deirdre Barrett, Ph.D., asistentka psychologie na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity v Bostonu. Hovořila s několika sportovci, kteří našli způsob, jak zlepšit svůj výkon, zatímco leží v posteli ve stavu nevědomí. Je mezi nimi i tenista, který si (doslova) vysnil lepší techniku podání.Vyzkoušejte inkubaci snů, kterou dr. Barrett popisuje ve své knize The Committee of Sleep. Před spaním si zapište problém, zkuste si ho představit a při usínání si řekněte, že ho chcete vyřešit během spánku. Po probuzení se několik minut zamyslete nad snem, který se vám zdál. (Pro případ, že byste se probudili s objevnou myšlenkou, mějte po ruce tužku a papír.) Když dr. Barrett požádala studenty, aby své osobní problémy vyřešili ve spánku, přibližně polovina z nich se probudila s tím, že se jim o jejich problému zdálo, a většina měla pocit, že jim jejich sen nabídl řešení.

Varují vás před možnými zdravotními problémy. 

S epizodami, které se vám přehrávají během spánku, mohou do popředí mysli vyplynout skryté zdravotní obtíže. „Když se nám zdají sny, dostáváme určité smyslové podněty, jimž ve dne nevěnujeme pozornost, protože se soustředíme na jiné věci,“ vysvětluje dr. Barrett.

Vědci zjistili , že mnoha ženám se zdálo o rakovině prsu, předtím než jim byla diagnostikována. Studie také naznačují , že idiopatická porucha chování v REM spánku (REM Behavior Disorder, RBD), při níž lidé zažívají velmi živé, intenzivní a násilné sny, je ranou známkou degenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc nebo demence.

Jiný odborný článek zveřejněný v akademickém žurnálu Sleep Medicine odhalil, že lidem trpícím spánkovou apnoe se často zdají noční můry o dušení, které u 91 procent pacientů odezní, jakmile začnou používat přístroj zajišťující trvalý pozitivní přetlak v dýchacích cestách (CPAP).

Budoucnost ale sny předpovídat nedovedou. „Spíše fungují jako systém včasného varování před možnými problémy, které mohou být později potvrzeny ve skutečném životě, nebo také ne,“ říká Kelly Bulkeley, Ph.D., ředitelka Sleep and Dream Database.

Jak toho využít: 

Význam snů může být více metaforický než doslovný. „Možná se budete muset ponořit více do hloubky, abyste přišli na to, co rakovina ve vašich snech znamená,“ vysvětluje dr. Naiman. „Když si zvyknete pravidelně věnovat pozornost svým snům, budete schopni lépe porozumět jejich významu.“ V případě, že trpíte RBD nebo vás vaše noční dobrodružství přiměla si všimnout určitého problému, stálo by za to navštívit vašeho lékaře. Pokud vaše sny narážejí na nějaký konkrétní zdravotní problém, může být například načase naplánovat dlouho odkládanou návštěvu dermatologie.

Optimální zdravotní stav představuje rovnostranný trojúhelník tvořený fyzickou kondicí, výživou a spánkem.  DUXIANA se spojila s Furthermore a společně vám nabízejí řadu článků, které vám pomohou stanovit priority v rámci tohoto trojúhelníku a vylepšit tak váš výkon. Přečtěte si všechny články na webu Furthermore zde a připravte se na probuzení.

 

Související výrobky