Přeskočit na hlavní obsah

Inovujeme pohodlí od roku 1926

Bezmála sto let od svého vzniku švédský výrobce lůžek DUX stále nabízí pohodlí díky osvědčenému spojení řemeslného zpracování a inovací.

Text: Ben Thomas, Sleeper Magazine

Když v roce 1924 švédský chocolatiér Efraim Ljung navštívil během své obchodní cesty Chicago, tehdy ještě netušil, že po návratu do Malmö namísto výroby čokolády a cukrovinek záhy obrátí svou pozornost k výrobě postelí a založí podnik, který nyní provozují jeho čtyři pravnoučata.

Ráno v chicagském hotelu se Ljung, jehož prý trápilo revma a časté potíže se spánkem, probudil odpočatý po dobrém spánku a zvědavost ho přiměla rozříznout matraci kapesním nožíkem, aby se podíval do jejích útrob. Uvnitř našel konstrukci z poddajných ocelových pružin, jejíž obrázek se mu vryl do paměti, zatímco pečlivě sešíval potah matrace.

Od té chvíle věnoval veškerou pozornost matracím na úkor čokolády a začal experimentovat s ocelovými pružinami různé tloušťky i pružnosti. Dva roky nato spatřilo světlo světa úplně první lůžko DUX s inovativním pružinovým systémem, který díky tisícům vzájemně propojených pružin reagoval na tlak a hmotnost. Stejný přístup postavený na pohodlí byl později uplatněn i u nábytku, kdy v 60. a 70. letech Ljungův syn Erik přivedl k životu návrhy svého krajana Bruna Mathssona. Z tehdy vyrobeného nábytku jsou dosud součástí kolekce křesla Jetson a Pernilla 69, z nichž přímo čiší ryzí skandinávský styl.

Efraimova rodina pokračuje v jeho filozofii a dále staví na jeho myšlenkách vytvářet výrobky, které poskytují pohodlí, funkčnost a dlouhou životnost. „Hlavní vizí vždy bylo vyrábět to nejlepší, pokud jde o pohodlí a řemeslné zpracování,“ vysvětluje představitel čtvrté generace rodiny, výkonný ředitel Henrik Ljung, během prohlídky výrobního závodu společnosti ve švédské obci Sösdala, kde několik zručných řemeslníků ručně vyrábí křesla, židle a stoly pro klienty ze sektoru pohostinství i maloobchodu po celém světě. „Jsme pyšní na naše starobylé postupy,“ dodává Henrik Ljung. „Neznamená to však, že bychom opomíjeli nové technologie. To zdaleka ne.“

Technologie hraje větší roli v Portu, kde už více než třicet let vyrábí DUX lůžka a potahy s využitím softwaru CAD a řezacích CNC strojů, ale i tradičního ručního stříhání velkého množství látek. Díky tomuto spojení řemeslného dědictví s inovacemi byly uvedeny na trh průkopnické novinky v odvětví, jako např. vyměnitelná vrchní matrace nebo systém Pascal s vyměnitelnými pružinovými kazetami umožňujícími přizpůsobit tvrdost matrace. Pružiny patentovaného systému pojmenovaného po francouzském matematikovi a vědci Blaisi Pascalovi jsou uspořádané podle třech komfortních zón těla – ramen, kyčlí a nohou – a každou z nich lze přizpůsobit za použití měkké, střední, tvrdé nebo extra tvrdé kazety. Pro hotely to znamená nejen možnost upravit lůžko na míru individuálním potřebám hostů, ale také prodloužit životnost, pokud by byly pružiny opotřebované anebo se začaly prohýbat, kdy není nutné měnit celou matraci, nýbrž jen část systému. „Naši nabídku rozvíjíme, abychom uspokojili měnící se potřeby zákazníků,“ vysvětluje Henrik Ljung. „Dnes se více zaměřujeme na udržitelnost a ochranu životního prostředí.“

Komponentový charakter výrobků DUX společně s materiály, z nichž jsou vyráběny, podporují myšlenku ochrany naší planety vytvářením výrobků, které obstojí ve zkoušce času. Základny postelí jsou například vyrobeny ze dřeva těženého v severním Švédsku, kde chladné zimy produkují pomalu rostoucí a odolné borovice, zatímco k výrobě konstrukcí kontinuálních pružin, výplní a potahových materiálů se využívá švédská ocel, latex kaučukovníku brazilského a bavlna s vysokým počtem nití.

Tyto výjimečné vlastnosti společně s vysokou úrovní pohodlí a přizpůsobení nabízenými celým sortimentem výrobků DUX – od lůžka DUX 1001 s nízkým profilem až po luxusní lůžko DUX Xclusive s dodatečnou oporou v bederní oblasti – jsou důvodem, proč DUX spolupracuje s prestižními hotely, včetně hotelů Grand Hôtel ve Stockholmu, nebo butikovými hotely, jako např. The Audo v Kodani a Pater Noster ve Švédsku, kde hosté mohou odpočívat pod hvězdami na zakázkovém venkovním lůžku.

„Hotelový sektor je pro nás nesmírně důležitý a na spolupráci jsme opravdu pyšní,“ prohlásil ředitel divize Next Gen Kevin Slade, který nám také prozradil, že před 14 lety skupina dokonce otevřela vlastní hotel v Malmö, aby získala lepší představu o provozování hotelu. Dnes DUXIANA slouží jako inkubátor nápadů, cení si minulosti, ale zároveň přichází s výrobky budoucnosti, z nichž některé budou představeny v čísle 106. Sledujte nás.

Článek si můžete přečíst zde 

Související výrobky