Přeskočit na hlavní obsah

Jak dosáhnout správné hydratace pro kvalitní spánek

Toto jsou výňatky a ukázky z Life, Awakened – série videí a článků propagujících význam spánku pro zastánce aktivního a zdravého životního stylu.

Odborníci se shodují na tom, že kromě cvičení a správné životosprávy je pro zdraví a výkon sportovce stejně důležitý i spánek. Studie ovšem naznačují, že vedle faktorů, jako je teplota v místnosti a světlo z elektroniky, hraje svou úlohu i hydratace, pokud jde o regenerující spánek. Podle National Sleep Foundation může nedostatek tekutin nepříznivě ovlivnit spánek a zapříčinit, že se během dne budete cítit unavení a podráždění.

„I mírná dehydratace způsobí, že váš spánek bude lehčí,“ tvrdí Chris Winter, M.D., lékař specializující se na spánek z Charlottesville ve Virginii. Velkou váhu proto přikládá optimálnímu režimu hydratace.

1: VYPIJTE SKLENICI VODY IHNED PO PROBUZENÍ

Dr. Winter vysvětluje, že dýcháním během spánku ztrácíme velké množství vody. Z tohoto důvodu doporučuje sáhnout hned po probuzení po sklenici studené nebo vlažné vody. „Vaše tělo musí vynaložit větší úsilí na zahřátí vody na tělesnou teplotu, což nabudí váš metabolismus,“ vysvětluje. Chcete-li získat více energie, můžete přidat citronovou šťávu nebo tinkturu pro posílení vaší imunity, jako např. z třapatky.

2: S KÁVOU POČKEJTE A DEJTE SI JI NEJDŘÍVE DVĚ AŽ TŘI HODINY PO PROBUZENÍ

Dr. Winter radí se vyhýbat kofeinu před ranním cvičením, nebo alespoň několik hodin po probuzení. Působí jako diuretikum, a jelikož jste během noci ztratili už tak velké množství tekutin, je lépe podle něj začít den rehydratací vodou. „Dbejte na to, abyste se před cvičením i při něm rehydratovali vodou,“ dodává. Potom si můžete dopřát šálek ranní kávy, ale zvolit si méně silnou, která je bohatší na antioxidanty. „Po cvičení HIIT si ráda vařím kávu, které říkám Viking,“ říká modelka a autorka receptů  Silja Danielsen, která se usadila v New Yorku. „Přidávám do ní kolagen a kardamom, který prospívá trávení.“  „Spánkoví experti doporučují nepít nápoje s obsahem kofeinu několik hodin před spaním, jelikož se jedná o stimulující prostředek, který může nepříznivě ovlivnit spánkový vzorec až na dvanáct hodin.“

3: PIJTE VODU PŘI JÍDLE

Je důležité konzumovat vodu v pravidelných intervalech, zejména pak při jídle. Výzkumy prokázaly, že to podporuje trávení a vašemu tělu pomáhá absorbovat živiny. V průběhu dne volte takové potraviny, jako jsou brazilské ořechy a ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ty totiž obsahují živiny, jako např. selen a hořčík, které příznivě ovlivňují spánek.

4: ODPOLEDNE VYZKOUŠEJTE ZLATÉ LATTÉ

Po obědě zvolte nápoje bez kofeinu, protože ten může ve vašem těle zůstat až šest hodin a může vám bránit ve zklidnění. Namísto toho zkuste doplnit tekutiny tímto veganským receptem. „Ráda si dávám tento nápoj odpoledne nebo v podvečer, protože mi dodává energii, ale nebrání mi usnout,“ říká Silja Danielsen. Je to skvělá volba, jelikož se připravuje z kurkumy, která má protizánětlivé účinky a napomáhá regeneraci svalů. „Kurkuma vám navíc může pomoci snížit vaši tělesnou teplotu a také snáze usnout,“ dodává dr. Winter.

5: VYPIJTE SKLENICI VODY TĚSNĚ PŘED SPANÍM

Křeče v nohou vyvolané dehydratací mohou narušovat váš spánek, proto je dobré doplnit před spaním tekutiny. „Panuje mylná představa, že se probudíte a budete muset jít na toaletu, když se před spaním napijete,“ vysvětluje dr. Winter. „Pokud nemáte potíže s močovým měchýřem, pak se ve většině případů probudíte působením externích faktorů, jako je například příliš vysoká vlhkost v místnosti. Jelikož jste už vzhůru, cítíte potřebu jít na toaletu.“

Pro recept na zlaté latté klikněte sem

Optimální zdravotní stav představuje rovnostranný trojúhelník tvořený fyzickou kondicí, výživou a spánkem.  DUXIANA se spojila s Furthermore a společně vám nabízejí řadu článků, které vám pomohou stanovit priority v rámci tohoto trojúhelníku a vylepšit tak váš výkon. Přečtěte si všechny články na webu Furthermore zde a připravte se na probuzení.

Související výrobky