Přeskočit na hlavní obsah

Naši designéři

CLAESSON KOIVISTO RUNE

Claesson Koivisto Rune je sdružení švédských architektů, které ve Stockholmu v roce 1995 založili Mårten Claesson, Eero Koivisto a Ola Rune. Z malého studia se od té doby stala mezinárodně uznávaná architektonická kancelář, která působí v mnoha oblastech a rovným dílem se zaměřuje na architekturu a design.

DUX je značka nejkvalitnějšího nábytku, jaký kdy byl ve Švédsku vyroben. Právem si získala mezinárodní pověst, jež je jinak vyhrazena hrstce nejproslulejších italských výrobců.

Mårten Claesson, Eero Koivisto a Ola Rune

Příběh Claesson Koivisto Rune

MÅRTEN CLAESSON, EERO KOIVISTO A OLA RUNE se spřátelili před bezmála 30 lety během studií na stockholmské Univerzitě umění, řemesel a designu, známé jako Konstfack. V roce 1995 společně otevřeli architektonickou kancelář. Dnes je Claesson Koivisto Rune architektonickým a designérským studiem proslulým po celém světě. K jeho nedávným projektům patří návrh přestavby původní budovy banky na butikový hotel v Tokiu, modernizace majestátního Grandhotelu Terminus v norském Bergenu, jakož i návrhy celé řady exkluzivního dřevěného nábytku vyráběného ručně v Japonsku.

S DUX designéři zažili svůj debut v roce 2017, kdy navrhli kolekci Claesson Koivisto Rune. Jejich elegantní návrhy inspirované mezinárodními vlivy překrásně ladí s ikonami DUX z dílny Bruna Mathssona, které patří k nejklasičtějšímu švédskému nábytku 20. století. „Být v tak pozoruhodné společnosti nám opravdu lichotí a navíc nám v roce 2015 byla udělena cena Bruno Mathsson Prize,“ říká Ola Rune. Součástí kolekce je křeslo Anita, které je „ryze skandinávské jako dřevo, z něhož je vyrobené“. „Jelikož má žebrovaný rám, svým způsobem se podobá dřevěné židli. Nezabírá tudíž tolik prostoru a díky půlkulatému tvaru se snadno umístí kamkoli,“ vysvětluje Mårten Claesson.

„Kromě toho je o trochu širší a nižší než jiná křesla. Není tak úzké a vysoké, ale více horizontální,“ dodává Eero Koivisto. V sedácích jsou proslulé pružiny DUX, které zajišťují pohodlí. Stůl Lunaria je vyrobený z jasanového dřeva ošetřeného voskovým olejem, jehož nepravidelný povrch připomíná měsíc. Skvěle ladí s dřevěnou židlí Anita. Elegantní, luxusní a pohodlná pohovka Alicia sestává z dílů, které lze kombinovat mnoha způsoby. Základna je vyrobena za použití unikátního pružinového systému DUX.

„Tato technologie nám umožnila vytvořit pohovku, která je pohodlnější než kterákoli jiná na světě, což je opravdu skvělé! Nesedí se na ní tak jako na běžné pohovce se sedáky s vycpávkou. Její sedáky pruží.“ „Vlastně je to sochařské dílo,“ říká Mårten Claesson. Studio Claesson Koivisto Rune obdrželo v posledních deseti letech celou řadu ocenění. Kromě prestižní ceny Bruno Mathsson Prize opanovalo kategorie Designér roku (2011), Nábytek roku (2012) a Doplněk do ložnice roku (2018) v každoroční soutěži vyhlašované časopisem Elle Decoration a italský časopis Elle Decor jej vybral za vítěze v kategoriích Designér roku a Nejlepší sedací nábytek (2014). Je prvním studiem, jemuž byla udělena mezinárodně uznávaná cena Red Dot Design Award v celkem pěti kategoriích, včetně architektury.

Nábytek DUX navržený studiem Claesson Koivisto Rune

Další designéři DUX