Přeskočit na hlavní obsah

Bolest ve střední části zad a jak ji zmírnit

Hrudní páteř (horní nebo střední část zad) může bolet z různých důvodů.  Bolest ve střední části zad obvykle není důsledkem vážnějších problémů s páteří. Může ale být způsobena celou řadou každodenních činností, případně vážnějšími zdravotními stavy nebo onemocněními. Objevte některé z nejběžnějších příčin, rizikových faktorů a možností léčby bolesti ve střední části zad.   

Co je příčinou bolesti ve střední části zad?

Poranění

Třebaže se poranění snažíme vyhnout, je známo, že je jednou z nejčastějších příčin bolesti ve střední části zad. Poranění mohou zahrnovat výhřez ploténky, posun obratle nebo závažnější fraktury. Hrudní páteř je nesmírně pevná a odolná, jelikož je stavěna tak, aby poskytovala oporu trupu a vnitřním orgánům. Pokud vás trápí bolest ve střední části zad, velmi pravděpodobně se jedná o důsledek fyzického nebo vnějšího poranění této části zad.

Zdravotní stavy a onemocnění

Bolest ve střední části zad může být také způsobena různými zdravotními stavy a onemocněními. Je známo, že osteoartróza a degenerativní onemocnění meziobratlových plotének přispívají k pocitům nepohodlí v této oblasti. Bolest ve střední části zad může být i projevem onemocnění žlučníku a dokonce i infarktu myokardu (tento příznak pociťují častěji ženy). Pociťujete-li náhlou bolest ve střední části zad přetrvávající déle než několik minut měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Vadné držení těla

Trávíte celé dny shrbení u počítače a namáhavě vyplňujete údaje do jedné tabulky za druhou? Anebo spíte v nepřirozené pozici a neustále se převalujete, abyste se cítili pohodlněji? Vadné držení těla v průběhu dne anebo během spánku může vyvolávat bolest ve střední části zad, které se jen tak lehce nezbavíte, aniž byste nějakým způsobem změnili své návyky a prostředí.

Komu hrozí bolest ve střední části zad?

S bolestí ve střední části zad se může setkat téměř kdokoli. Tento druh bolesti zad je méně častý u takových zdravotních stavů, jako je těhotenství, při němž je větší zátěži vystavena dolní část zad. Jako u většiny bolestí zad se však bolest ve střední části zad může stát častější s přibývajícím věkem.

Jak lze bolest ve střední části zad léčit?

1. Zaměřte se na bolest

Pociťujete-li bolest ve střední části zad, která není příliš silná ani stálá, můžete vyzkoušet působení tepla nebo chladu. Teplý obklad pomáhá zmírnit ztuhlost a bolestivost, zatímco studený obklad může přispět ke zmenšení otoku. Můžete také vyzkoušet některý z volně prodejných léků proti bolesti (dbejte na to, abyste dodržovali pokyny na obalu). Pokud však bolest přetrvává, je načase vyhledat lékaře.

2. Určete samotnou příčinu

Lékař nebo chiropraktik vám mohou pomoci určit, co přesně bolest ve střední části zad způsobuje. Váš lékař vás může odeslat ke specialistovi, který může diagnostikovat anebo alespoň eliminovat běžné příčiny bolesti ve střední části zad. Jakmile vám lékař sdělí konkrétní odpověď, můžete společně stanovit postup léčby, který vám umožní lépe zvládat váš zdravotní stav.

3. Fyzioterapie

Fyzioterapeut vás může naučit cvičením, která pomohou posílit ochablé zádové svaly a zabránit budoucímu poranění nebo namožení v důsledku nadměrné zátěže.

4. Odstraňte překážky správného držení těla

Nábytek, v němž či na němž trávíte nejvíce času, by měl být maximálně ergonomický. Investujte do kvalitní kancelářské židle a pohrajte si s uspořádáním vašeho pracovního stolu a počítače, aby vám dovolovalo udržovat správnou pozici. Pokud sedíte zaboření do starého gauče tak, že se bradou dotýkáte hrudníku, měli byste začít uvažovat o nákupu nové pohovky. A jestliže po probuzení cítíte bolest ve střední části zad a jste celí rozlámaní, je načase se poohlédnout po nové posteli.

I když víte, že bolest ve střední části zad je způsobena vaším zdravotním stavem, jako např. degenerativním onemocněním meziobratlových plotének nebo osteoartrózou, lůžko poskytující lepší oporu může zmírnit tlak na páteř, čímž zároveň uvolní svaly, zlepší oběh a vám dopřeje tolik potřebný odpočinek. Lůžko DUX je navrženo tak, aby poskytovalo trvalou oporu bez nežádoucího protitlaku po celou noc a každou noc. Lůžko od DUXIANA vám může pomoci zmírnit bolest ve střední části zad a může se stát nástrojem podporujícím léčebný postup doporučený vaším lékařem pro odstranění samotné příčiny bolesti.

Související výrobky