Přeskočit na hlavní obsah

Náš designér

Bruno Mathsson

Se svými ojedinělými návrhy a zaměřením na komfort a kvalitu dokázal Bruno Mathsson vytvořit klasické kousky nábytku, které těší celé generace. Nikdo neměl větší vliv na moderní švédský design nábytku než on.

Pohodlné sezení je umění, přitom by to tak nemělo být. Nábytek určený k sezení by měl být vyroben s takovou uměleckou zručností, aby sezení nemuselo být uměním.

Bruno Mathsson

Příběh Bruna Mathssona

JE TĚŽKÉ SI PŘEDSTAVIT, kde by dnes byl švédský design, nebýt architekta a designéra Bruna Mathssona. Mathsson, jehož mnozí považují za jednoho z největších návrhářů nábytku 20. století, přispěl ke zrodu švédské moderny a svým důrazem na pohodlí i kvalitu ovlivnil celé generace designérů. Narodil se v roce 1907 ve švédském městě Värnamo a již v raných letech svého života bylo zřejmé, že se vydá na cestu za svým vlastním osudem. Udržoval se fit a byl nadšenec do otužování a zimního plavání, který většinu roku nocoval venku na speciálně zkonstruované posteli. Proti zimě se vyzbrojil ušankou s vlastnoručně vyrobenou podšívkou z balonového hedvábí. Jeho návrhy byly přímo ovlivněny jeho láskou k přírodě. Rád používal přírodní materiály, včetně lnu, kůže a dřeva. V jeho tvorbě příliš mnoho pravých úhlů nenajdete. Místo toho byly jeho organické návrhy pečlivě tvarovány tak, aby vyhovovaly lidskému tělu. Aby například vytvořil dokonale zakřivené křeslo, sedl si do sněhové závěje a poté zkoumal tvar, který v ní zanechalo jeho tělo.

INTERAKCE mezi jeho nábytkem a lidmi, kteří jej používají, byla po celou jeho kariéru důležitá. S Ericem Ljungem z DUX se Bruno Mathsson setkal v 50. letech minulého století a stali se z nich přátelé. V šedesátých a sedmdesátých letech ho s DUX pojilo velmi úzké a kreativní partnerství. Hodně svého času věnoval výzkumu a vývoji. Nazýval to „mechanizmem sezení“. Výsledkem byl nábytek plně zasvěcený tvaru a funkci. V DUX máme tu čest vyrábět křesla Jetson, Pernilla, Karin a Ingrid od roku 1969. Díky své výjimečné eleganci a pohodlí jsou dnes známá po celém světě. „Nábytek by měl být vyroben s takovou dovedností, aby sezení na něm žádnou dovednost nevyžadovalo,“ prohlašoval Bruno Mathsson. Svého přesvědčení se držel a vytvořil v jeho duchu celou řadu ikonických kousků, které budou lidé milovat po dlouhé generace.

1907
Bruno Mathsson se narodil ve Värnamu.

1930
Mathsson představuje své barokní křeslo na výstavě ve Värnamu a získává grant. Peníze vynaloží ne cestu do Stockholmu, kde čerpá inspiraci.

1937
Mathsson zažívá svůj mezinárodní debut ve švédském pavilonu na Světové výstavě v Paříži. Rodí se pojem „švédská moderna“.

1944
Mathsson navrhuje křeslo Pernilla pojmenované po novinářce Pernille Tunberger.

1948–49
Mathsson se svou manželkou Karin cestují do USA, kde se setkávají s Charlesem a Rayem Eamesovými, Hansem a Florence Knollovými, Marcelem Breuerem a Frankem Lloydem Wrightem.

1966
Je vyrobeno křeslo Jetson vyznačující se unikátním designem a zavěšeným sedákem.

1969
Na trh je uvedeno křeslo Karin a okamžitě slaví úspěch.

1984
Vzniká cena Bruna Mathssona

Nábytek DUX navržený Brunem Mathssonem

Další designéři DUX